Att Lionel Messi ville tillbaka till Barcelona var ingen hemlighet.
Den argentinske stjärnan höll, via sin pappa Jorge, samtal med klubben – men ingen överenskommelse slöts. I stället blir nästa destination USA och David Beckhams MLS-klubb Inter Miami.
Den uteblivna återkomsten i Katalonien har tagit hårt på Messi. Det berättar hans släkting Alessandro.
”Leo är förkrossad”, skriver han på Instagram.
”I två månader hade Barcelona lovat Leo och Antonella att en återkomst var möjlig och att allt skulle vara klart i maj månad, men det hände inte”, fortsätter han.
”Blev sparkad ut ur dörren”
Alessandro, som jobbar med Messis varumärke, är arg över att det framstår som att Messi valde att inte återvända.
”Det är inte sant. Barcelona försökte till och med beskylla pappa Jorge Messi för att han skulle ha tvingat Messi till Saudiarabien”.
”En storklubb som Barça kan inte bete sig såhär. Den enda spelaren som förtjänade att säga adjö på ett vackert sätt var den enda spelaren som fick lämna på det mest sorgliga av sätt. Den bästa spelaren någonsin blev sparkad ut ur dörren.”
Barcelona står fast vid att Messi valde att tacka nej till klubbens erbjudande.
”President Laporta förstod och respekterade Messis beslut att vilja tävla i en liga med färre krav, längre bort från rampljuset och den press han varit utsatt för de senaste åren”, skriver klubben i ett uttalande.