Sverige ska inleda sommarens EM med match mot Spanien i Bilbao den 14 juni och därefter möta Slovakien och Polen i Dublin den 18 och 23 juni.
Planerna kan dock ändras helt.
AP skriver att Uefa överväger att stryka Bilbao, Dublin och Glasgow som EM-städer eftersom det inte finns någon garanti om hur många supportrar som kan släppas in på arenorna i dessa städer.
Sveriges matcher i EM kan flyttas
”Med hundra dagar kvar till det omplanerade europamästerskapet överväger Uefa att stryka tre städer från sin lista över 12 värdstäder över hela kontinenten”, skriver AP.
”Bilbao, Dublin och Glasgow riskerar att strykas på grund av bristen av garantier om antalet fans som kan komma in på arenor i juni.”
Enligt AP vill Uefa att EM-arenorna ska kunna fyllas till hälften med åskådare och det ska inte vara möjligt i dessa tre städer.