Två av landslagets stjärnor, Sofia Jakobsson och Fridolina Rolfö, sitter båda på utgående kontrakt i sina respektive klubbar, Real Madrid och Wolfsburg.
Och båda svävar i ovisshet, påstår de i alla fall, om var de spelar nästa säsong.
Jakobsson gör en fenomenal säsong i sin spanska klubb, och har målmässigt sitt bästa år sedan 2016/17.
– Oj, det visste jag inte. Det har bara känts bra, kroppen fungerar och jag trivs i laget. Dessutom har jag självförtroende, säger Jakobsson.
Däremot har hon ingen förklaring till varför hon i 14 av 23 matcher inte fått spela till slut – utan blivit utbytt.
– Jag har ingen aning. Fråga min tränare. Men det är så ofta när man är en offensiv spelare, och dessutom håller till på kanten.
Jakobsson har den senaste tiden även blivit en framgångsrik framspelare.
– Från kanten blir det ju mycket inlägg, att ta sig förbi motståndare och sedan spela snett inåt bakåt. Det är en position där jag kommer till många inläggslägen.
Jakobsson: ”Funderar inte så mycket”
Jakobsson, 30, har inte tänkt speciellt mycket på sin klubbsituation – än.
– Fokus ligger fortfarande på matcherna vi har kvar i ligan. Och på OS. Just nu funderar jag inte så mycket. Jag har en del kontakt med min agent. Men än så länge har jag inte tänkt på det så mycket. Jag har inte tagit något beslut än, säger Jakobsson i samband med landslagets pressträff under tisdagen.
Hon berättar att det är flera andra klubbar som varit i kontakt med hennes agent.
Att flytta åter till Sverige är inget för Jakobsson i nuläget.
– Ska jag vara ärlig känns inte Sverige så superlockande. Jag vill spela utomlands fortfarande och spela på en så hög nivå som möjligt. Det är utomlandet som håller den högsta klassen. Det blir minst ett par år till utomlands.
Jakobsson avslutar med:
– Om jag ens kommer att komma hem sedan.