Diskussionen om homosexualitet inom fotbollen är kanske mer aktuell än någonsin.
I Spanien finns det än i dag ingen aktiv spelare i högstaligan, La Liga, som har kommit ut som öppet homosexuell.
Fotbollsikonen Luis Figo förklarar sin teori, när han blir intervjuad av magasinet ICON.
– Fotbollen är väldigt tuff. Du spelar varje söndag och du skulle bli bedömd och kritiserad för det, och inte för din insats. Jag tror det är för att skydda sig själv, säger Figo, enligt Marca.
Figo: ”Jag gillar kvinnor”
Portugisen lever sedan många år tillbaka med svenskan Helene Svedin, och paret har tre barn tillsammans.
Men enligt Marca gick det ett rykte om att Figo hade en relation med dåvarande stjärnspelaren (i dag tränaren) Pep Guardiola när de två spelade tillsammans i Barcelona åren 1995-2000.
– Guardiola var en fantastisk vän. Han hjälpte mig med mycket och var min rumskamrat. Men det finns ingen sanning i det där. Jag gillar kvinnor, säger Figo.
Guardiola är sedan 2016 tränare för Manchester City. Luis Figo har, efter att han lade av spelarkarriären 2009, engagerat sig i Fifa och kandiderade bland annat som ny president när Sepp Blatter avgick 2015 men föll mot Gianni Infantino i valet.