Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Gerhardssons val: ”Oerhörd styrka”

Se när Truls Möregårdh tar sig till VM-final
Den svenska förbundskaptenen Peter Gerhardsson.
Foto: JOHAN NILSSON/TT / TT NYHETSBYRÅN
Hanna Bennison missade 2-1-segern mot Finland men har tränat för fullt inför tisdagens match mot Finland.
Foto: LUDVIG THUNMAN / BILDBYRÅN
Caroline Seger kom in från bänken mot Finland, när Sverige vann med 2-1.
Foto: LUDVIG THUNMAN / BILDBYRÅN

MALMÖ. Seger senast inför storpublik på Gamla Ullevi.

När det svenska landslaget nu flyttat söderut är det med en spelartrupp som är hel och ren. 

Såväl Caroline Seger som Stina Blackstenius och supertalangen Hanna Bennison har tränat för fullt. 

– Det är en oerhörd styrka att man har bra spelare att välja mellan, säger förbundskapten Peter Gerhardsson. 

Sverige toppar sin VM-kvalgrupp efter fyra vinster på lika många spelade matcher. 

Under tisdagskvällen kan det blågula landslaget bygga vidare på sin fina segersvit när Slovakien står för motståndet på Eleda stadion i Malmö. 

– Alla har tränat fullt de sista två dagarna vilket gör att vi har 24 spelare i full träning, säger förbundskapten Peter Gerhardsson, som tack vare den stora närvaron kan skruva om en hel del i sin startelva.

Sverige vann det senaste VM-kvalmötet mot Finland med 2-1 efter att Fridolina Rolfö och Lina Hurtig tryckt in segermålen.

– Jag tycker att vi fick väldigt bra betalt för slutelvan senast och det är alltid sådana saker man funderar på, vilka som ska starta och vilka som kan komma in och förändra. Vi har en plan för båda, naturligtvis. 

När det blågula landslaget besegrade Finland förra veckan blev det ingen speltid alls för stjärnor Nilla Fischer och Stina Blackstenius. Dessutom fick rutinerade Caroline Seger nöja sig med ett inhopp när lite drygt 15 minuter kvarstod av matchen. 

”Vi har fått lite mer tid ihop” 

Supertalangen Hanna Bennison missade Finlandsmatchen helt och hållet på grund av en förkylning. 

– Vi har en jättestor konkurrenssituation och då har vi haft spelare borta. Man märker att spelarna är i bra form och jag ska inte säga att det blir svårare men det är en oerhörd styrka att man har bra spelare att välja mellan hela tiden, säger Peter Gerhardsson.

Tisdagens möte mellan Sverige och Slovakien blir det andra mellan de båda nationerna under årets VM-kval. 

Så sent som för lite drygt två månader sedan blev det blågul seger med 1-0 efter att Fridolina Rolfö tryckt in matchens enda mål på slovakiska NTC Senec.

– Vi har fått lite mer tid ihop och jag hoppas att kvalitén ska bli lite bättre här än vad den var i Slovakien senast, säger Peter Gerhardsson. 

TV: SE FLER SPORTNYHETER

Se intervjun med journalisten Jojje Olsson

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.