Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

PL-stjärnan tvingas avstå premiären

Foto: PETER POWELL / PA PHOTOS TT NYHETSBYRÅN

Kevin de Bruyne missar EM-premiären.

Han och Axel Witsel följer inte med det belgiska laget till Sankt Petersburg och premiären mot Ryssland.

Kevin De Bruyne kolliderade med Antonio Rüdiger i Champions League-finalen och tvingades bryta matchen.

Därefter kom oroande rapporter för Manchester Citys stjärna som gick en kamp mot klockan för att hinna tillbaka till EM efter sin näsfraktur och fraktur under det vänstra ögat.

De Bruyne anslöt till Belgiens trupp men nu står det klart att han missar lördagens premiär mot Ryssland i Sankt Petersburg. Varken han eller Borussia Dortmunds defensive mittfältare Axel Witsel flyger med till matchen.

”De stannade i Tuzibe för att fortsätta sin återhämtning”, skriver det belgiska landslaget på Twitter.