Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Hela spelschemat fotbolls-EM 2016

Foto: Gudmund Svansson / GUDMUND SVANSSON / IBL-ALL OVER

Fotbolls-EM 2016 avgörs i Frankrike mellan 10 juni och 10 juli.

Här hela spelschemat – från premiären till VM-finalen – samt vilken tv-kanal som visar matchen i Sverige.

Grupp A

Albanien

Frankrike

Rumänien

Schweiz


Fredag 10 juni, kl 21.00 Saint-Denis

Frankrike–Rumänien TV4

Lördag 11 juni, kl 15.00 Lens

Albanien-Schweiz TV4

Onsdag 15 juni, kl 18.00 Paris

Rumänien-Schweiz TV4

Onsdag 15 juni, kl 21.00 Marseille

Frankrike-Albanien SVT1

Söndag 19 juni, kl 21.00 Lyon

Rumänien-Albanien SVT 24

Söndag 19 juni, kl 21.00 Lille

Schweiz-Frankrike SVT1


Visste du att...
... Frankrike har inte släppt in ett enda mål när de spelat landskamper i Lille sedan 1914. I EM möter de Schweiz – i Lille.
... att Schweiz har använt sju spelare i kvalet med rötter i Albanien eller Kosovo, däribland stjärnorna Granit Xhaka, Valon Behrami och Xherdan Shaqiri.
... att Albanien har använt hela tio spelare i kvalet som antingen är födda eller har växt upp i Schweiz, däribland stjärnorna Lorik Cana, Arlind Ajeti och Ermir Lenjani.


LÄS ÄVEN: Här är allt du behöver veta inför fotbolls-EM 2016.

Grupp B 

England

Ryssland

Slovakien

Wales


Lördag 11 juni, kl 18.00 Bordeaux

Wales-Slovakien TV4

Lördag 11 juni, kl 21.00 Marseille

England-Ryssland SVT1

Onsdag 15 juni, kl 15.00 Lille

Ryssland-Slovakien TV12

Torsdag 16 juni, kl 15.00 Lens

England-Wales SVT1

Måndag 20 juni, kl 21.00 Toulouse

Ryssland-Wales TV4

Måndag 20 juni, kl 21.00 Saint Etienne

Slovakien-England TV4


Visste du att...
... England inte har förlorat en EM-match eller EM-kvalmatch, under ordinarie tid eller förlängning, sedan 2007. Den förlustfria sviten är nu 22 matcher lång.
... att Ryssland har plusstatistik på England i tävlingssammanhang, med tre segrar, ett kryss och två förluster.
... att Gareth Bale med sju mål och två assist var direkt involverad i 82 procent av Wales alla mål i EM-kvalet.


LÄS ÄVEN: Camp Riviera – här ska svenska fansen ladda för EM-fest.


Grupp C

Nordirland

Polen

Tyskland

Ukraina


Söndag 12 juni, kl 18.00 Nice

Polen-Nordirland TV4

Söndag 12 juni, kl 21.00 Lille

Tyskland-Ukraina TV4

Torsdag 16 juni, kl 18.00 Lyon

Ukraina-Nordirland TV4

Torsdag 16 juni, kl 21.00 Saint-Denis

Tyskland-Polen SVT1

Tisdag 21 juni, kl 18.00 Paris

Nordirland-Tyskland TV4

Tisdag 21 juni, kl 18.00 Marseille

Ukraina-Polen TV12


Visste du att...
... Polen tog sin första vinst någonsin mot Tyskland när de besegrade världsmästarna i kvalet till EM i Frankrike. Dessförinnan hade de 18 matcher utan seger.
... Nordirlands enda tidigare mästerskap är VM 1958 i Sverige. Då tog de sig vidare från gruppspelet – men åkte ut i kvartsfinal mot Frankrike.
...Tyskland otroligt nog förlorade båda matcherna mot Nordirland i kvalet till EM 1984.

Grupp D

Kroatien

Tjeckien

Turkiet

Spanien


Söndag 12 juni, kl 15.00 Paris

Turkiet-Kroatien SVT1

Måndag 13 juni, kl 15.00 Toulouse

Spanien-Tjeckien SVT1

Fredag 17 juni, kl 18.00 Saint Etienne

Tjeckien-Kroatien SVT1

Fredag 17 juni, kl 21.00 Nice

Spanien-Turkiet TV4

Tisdag 21 juni, kl 21.00 Bordeaux

Kroatien-Spanien SVT1

Tisdag 21 juni, kl 21.00 Lens

Tjeckien-Turkiet SVT 24



Grupp E (Sveriges grupp)

Belgien

Irland

Italien

Sverige


Måndag 13 juni, kl 18.00 Saint-Denis

Irland-Sverige SVT2

Måndag 13 juni, kl 21.00 Lyon

Belgien-Italien TV4

Fredag 17 juni, kl 15.00 Toulouse

Italien-Sverige SVT1

Lördag 18 juni, kl 15.00 Bordeaux

Belgien-Irland SVT1

Onsdag 22 juni, kl 21.00 Lille

Italien-Irland TV12

Onsdag 22 juni, kl 21.00 Nice

Sverige-Belgien TV4


LÄS ÄVEN: Erik Hamrén om Sveriges grupp i EM.


Visste du att...
... Italien inte har vunnit en öppningsmatch i EM sedan 2–1-segern mot Turkiet 2000.
... både Belgiens förbundskapten Marc Wilmots och Italiens förbundskapten Antonio Conte fanns på planen när nationerna möttes i EM 2000.
... Zlatan Ibrahimovic kan bli förste spelare att göra mål i fyra EM-turneringar.


Grupp F

Island

Portugal

Ungern

Österrike


Tisdag 14 juni, kl 18.00 Bordeaux

Österrike-Ungern TV4

Tisdag 14 juni, kl 21.00 Saint Etienne

Portugal-Island SVT1

Lördag 18 juni, kl 18.00 Marseille

Island-Ungern SVT1

Lördag 18 juni, kl 21.00 Paris

Portugal-Österrike TV4

Onsdag 22 juni, kl 18.00 Saint-Denis

Island-Österrike SVT2

Onsdag 22 juni, kl 18.00 Lyon

Ungern-Portugal Kunskapskanalen


Visste du att...
... Ungerns 40-årige målvakt Gabór Kiraly kommer bli EM:s äldste spelare om han får speltid. Det nuvarande rekordet har Lothar Matthäus med 39 år och 91 dagar.
... Portugal har det näst bästa poängsnittet i EM-historien med 1,79 poäng per match.
... Ungern–Österrike är den näst mest spelade landskampen i världen, efter Argentina-Uruguay. 


SLUTSPEL

Åttondelsfinaler

Åttondelsfinal 1

25 juni 15.00 Saint-Etienne

2:an i grupp A

2:an i grupp C

TV4

Åttondelsfinal 2

25 juni 21.00 Lens

1:an i grupp D

3:an i grupp B/E/F

TV4

Åttondelsfinal 3

25 juni 18.00

Paris

1:an i grupp B

3:an i grupp A/C/D

SVT2

Åttondelsfinal 4

26 juni 21.00

Toulouse

1:an i grupp F

2:an i grupp E

SVT1

Åttondelsfinal 5

26 juni 18.00

Lille

1:an i grupp C

3:an i grupp A/B/F

TV4

Åttondelsfinal 6

27 juni 18.00

Saint-Denis

1:an grupp E

2:an grupp D

TV4

Åttondelsfinal 7

26 juni 15.00

Lyon

1:an i grupp A

3:an i grupp C/D/E

SVT

Åttondelsfinal 8

27 juni 21.00

Nice

2:an i grupp B

2:an i grupp F

SVT1


Kvartsfinaler

Kvartsfinal 1

30 juni 21.00

Marseille

Vinnare åttondelsfinal 1

Vinnare åttondelsfinal 2

TV4

Kvartsfinal 2 

1 juli 21.00

Lille

Vinnare åttondelsfinal 3

Vinnare åttondelsfinal 4

SVT1

Kvartsfinal 3

2 juli 21.00

Bordeaux

Vinnare åttondelsfinal 5

Vinnare åttondelsfinal 6

TV4

Kvartsfinal 4 

3 juli 21.00

Saint-Denis

Vinnare åttondelsfinal7

Vinnare åttondelsfinal 8

SVT1


EM-semifinaler

Semifinal 1

6 juli 21.00

Lyon

Vinnare kvartsfinal 1

Vinnare kvartsfinal 2

TV4

Semifinal 2

7 juli 21.00

Marseille

Vinnare kvartsfinal 3

Vinnare kvartsfinal 4

SVT1


EM-Final

10 juli 21.00 Saint-Denis

Vinnare semifinal 1

Vinnare semifinal 2

TV4