Det var i mars, i åttondelsmötet mellan Rangers och Slavia Prag, som Rangers Glen Kamara anklagade Ondrej Kudela för rasism.
Uefa beslutade senare att stänga av Kudela i tio matcher för rasistiskt beteende. Tio matcher är maxstraff och gäller både i klubblagssammanhang och med spel i landslaget. Det innebär att Tjeckien får klara sig utan 34-åringen i det stundande mästerskapet.
Det har fått tjeckiska stjärnan Tomas Soucek att reagera.
– Jag tror inte han (Kudela) sa något rasistiskt och ingen kom med några bevis emot honom. Trots det är det många människor i England som fördömde honom och han fick ett hårt straff med tio matcher från Uefa. Jag tycker det är absurt. Jag känner honom så väl och kan inte föreställa mig honom säga något rasistiskt, säger West Ham-spelaren enligt Daily Mail.
Tomas Soucek: Spelare kommer sluta gå ner på knä
Soucek fortsätter med att utveckla sitt resonemang om rasism i England.
– Jag ser varje dag hur känsliga britterna är mot rasism. Två kulturer kolliderar för att vi tänker lite annorlunda än de gör.
– Det är naturligtvis rätt att de vill bekämpa rasism, men ibland går de till såna ytterligheter att det enligt min mening är kontraproduktivt.
Stjärnan menar också att att spelare snart kommer sluta gå ner på knä inför match, en symbol för antirasism.
– Det har inte samma påverkan längre.
Tjeckien spelar sin första gruppspelsmatch i EM på måndag när Skottland står för motståndet.
GUIDE: Allt du behöver veta om fotbolls-EM 2021
LÄS MER: Senaste nyheterna från fotbolls-EM