Efter en stark säsong i Ettan Södra slutade Skövde AIK tvåa i serien och får kvala till superettan.
Akropolis väntar i ett dubbelmöte som spelas på torsdag och söndag den här veckan, och båda matcherna sänds av SportExpressen.
På måndagen stod det klart att Skövde kommer tvingas flytta sin hemmamatch på torsdag från naturgräset på Södermalms IP till arenans konstgräsplan.
– Vi har ingen värme i vår plan och det brukar bli en eller två matcher per säsong vi får spela på konstgräs på grunda v vädret. Det har kommit snö och varit kallt senaste dagarna, säger Per Åstemo.
– Eftersom vi har en arena med en konstgräsplan också så kan vi spela där, men tyvärr har vi inga sittplatser och de bitarna. Det är klart att vi hade velat spela på vårt underlag och i vår borg, men vi ska försöka göra det här till en fotbollsfest ändå, säger Skövdes klubbchef.