Samarbetet mellan BK Olympic i Ettan Södra och Malmö FF kommer bland annat innebära att Ettanklubben får möjlighet att låna spelare från MFF, något som vi berättat om tidigare.
Fyra sådana spelare, som nu lånas ut från Malmö FF till BK Olympic, är Melker Widell, Samuel Burakovsky, Hugo Bolin och August Karlin skriver Malmö FF på sin hemsida.
– Nu när det är klart att Samuel, Hugo, August och Melker ska träna och spela matcher i Olympic ser vi fram emot att följa deras första steg in i seniorfotbollen. Förhoppningsvis kommer de sedan tillbaka till vårt A-lag med viktiga erfarenheter och bättre chanser att konkurrera om speltid i MFF:s herrlag, säger sportchefen Andreas Georgson.
Värvar från Malta
Utöver de tre lånen har Olympic dessutom värvat in en anfallare från Malta.
Det är Bahrudin Atajić som återvänder till svensk fotboll.
28-åringen kommer närmast från Gzira United på Malta och är fostrad i Malmö FF. Som 16-åring värvades han till skotska Celtic och så sent som 2018 gjorde han en sejour i Landskrona.
– En väldigt erfaren offensiv spelare som kan spelade både som nia och tia. Han har haft en fin skola med bland annat MFF och Celtic. Jag tror att han kommer både ställa krav och lyfta våra yngre spelare, vilket passar helt perfekt in i vårt projekt, säger sportchefen Chahrour till BK Olympics hemsida.