Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Skrev långt kontrakt – missade uppflyttning

Marika Bergman Lundin är årets mittfältare i Elitettan.
Foto: CHRISTOFFER BORG MATTISSON / BILDBYRÅN
Foto: CHRISTOFFER BORG MATTISSON / BILDBYRÅN

Marika Bergman Lundin förlängde sitt kontrakt under säsongen och Uppsala gick för avancemang.

Det slutade med en tung smäll i sista omgången.

Nu blickar årets mittfältare i Elitettan framåt.

– Målsättningen är väl ganska klar, vi vill upp, säger 22-åringen.


Se alla matcher i Ettan, Elitettan och SSL på SportExpressen Play!

Uppsala hade avancemanget till damallsvenskan i egna händer inför sista omgången av Elitettan.

Där blev det förlust mot Jitex Mölndal, 1-3, och ett tungt avslut på säsongen för Uppsalalaget som siktat på att ta sig tillbaka till högsta serien.

Istället tog BP steget upp.

– Man känner både ilska, sorg och tomhet. Speciellt när man förväntat sig en annan utgång av det hela, det har varit tufft för alla i klubben, säger nyckelspelaren Marika Bergman Lundin.

Hon har varit en av lagets viktigaste spelare och prisas nu som årets mittfältare i serien.

– Jättekul, det trodde jag inte. Säsongen har gått upp och ner men jag känner att jag gjort det jag kunnat för att hjälpa laget. Individuellt är det verkligen en säsong där det gått framåt, sedan är det så klart tufft att den slutar som den gör, säger hon.

Vilka andra mittfältare har du imponerats av?

– Andrea (Thorisson) som vi värvat från Kalmar nu är duktig. Hon har ett bra tillslag och ser fotboll på ett intressant sätt, det ska bli spännande att spela med henne. Vilma Koivisto i Umeå tycker jag också är fantastisk.

Har redan värvat

Det har bara gått någon vecka sedan det stod klart att Uppsala spelar i Elitettan även nästa säsong men lagbygget är redan i full gång.

Andrea Thorisson har alltså hämtats in från Kalmar, Anna Björklund har anslutit från Älvsjö och ett par spelare har förnyat sina kontrakt.

Marika Bergman Lundin själv skrev ett nytt avtal redan under årets säsong.

– Här känner jag mig som hemma. Jag har varit här i tre år nu och känner klubben utan och innan. Jag känner att jag har ett extremt förtroende i ryggen vilket är skönt, säger hon och blickar framåt:

– Det måste man göra även om det är svårt att kasta det här bakom sig. Det är viktigt att man inte helt och hållet släpper det utan tar med sig känslan man får, för den vill man aldrig uppleva igen. Man får försöka att inte tänka på det så man blir arg och besviken utan mer vad vi kan göra annorlunda.

Målsättningen inför kommande säsong är redan klar.

– Vi vill upp, så är det, säger Marika Bergman Lundin.


Årets mittfältare

Marika Bergman Lundin, IK Uppsala Fotboll


Övriga nominerade:

Vilma Koivisto, Umeå

Sarah Mellouk, Umeå

Frida Boreiro, BP

Så såg det ut när BP blev klart för damallsvenskan i sista omgången.