Båda Real Madrid och Inter har inlett den här Champions League-säsongen skakigt. I första matchen lagen emellan blev det en jämn match där ”Los Blanos” till slut vann med 3-2.
Under onsdagen var det dags för returmatchen – och den här gången på anrika Giuseppe Meazza-stadion.
Men det började illa för hemmalaget – faktiskt riktigt illa.
Real-backen Nacho föll i straffområdet och domaren Anthony Taylor blåste för straff. Eden Hazard var sedan kylig och placerade in 1-0. Målet för belgarens första i Champions League-sammanhang på över tre år.
Inter forcerade för en kvittering – men i stället för ett mål, så fick de ett bakslag.
Mittfältaren Arturo Vidal föll i straffområdet men domaren friade.
”Domaren gör rätt”
Då stod Vidal för hjärnsläpp.
33-åringen sprang efter domaren och gestikulerade. För det fick han en varning. Sedan skrek han några väl valda ord rakt i ansiktet på domare Anthony Taylor och det får man inte göra. Konsekvenserna blev ett till gult och Vidal blev därmed utvisad.
– Inters halvlek...herregud. Men domaren gör helt rätt i att inte blåsa straff, säger experten Bojan Djordjic i Viaplay.
– Man kanske som domare ska ha förståelse för frustrationen, säger forne landslagsmittbacken Jonas Olsson.
Så tio mot elva i en hel halvlek mot mesta mästarna.
Inte världens bästa förutsättningar, kanske.
Real Madrid utökade ledningen efter drygt timmen spelad när inbytte Rodrygo satte 2-0 från nära håll.
Inter försökte få till en slutforcering men kom aldrig till några heta målchanser och matchen slutade 2-0. Därmed ser det alltjämt mörkt ut för Inter som ligger sist i gruppen med endast två poäng på fyra matcher. Real Madrid är tvåa, bakom Borussia Mönchengladbach.