Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Smällen: Iscos flytt till Bundesliga spricker i sista sekunden

Isco.
Foto: IMAGO/ANTONIO POZO / PRESSIN / IMAGO/PRESSINPHOTO WWW.IMAGO-IMAGES.DE

För några år sedan var Isco en firad kugge på Real Madrids mittfält.

I dagarna har han också rapporterats vara klar för en flytt till Tyskland efter att ha haft några år kantade av skador. Detta för att ansluta till Union Berlin.

I dag, på deadline day, med bara timmar till det att transferfönstret stänger skulle affären också bli klar. Bara de sista detaljerna skulle göras klart inklusive läkarundersökningen.

Men under eftermiddagen kommer nya uppgifter från Transfermarkt-medarbetaren och den tidigare journalisten Philippe Marquardt. Affären ska nämligen ha kollapsat.

Under de avslutande samtalen i samband med läkarundersökningen ska ”parterna inte längre var villiga att röra sig inom de ramar som ursprungligen diskuterades”.

https://twitter.com/PhlipMarq/status/1620427503130263554?s=20&t=AtyW9_KiOxODiWvwx2xk3g