Det förväntade topplaget Leipzig sladdar i Bundesliga. Och Emil Forsbergs gäng ligger på en blygsam elfteplats – 16 poäng efter ligaledaren Bayern München.
– Det är synd att det inte blev som vi hade hoppats i den här konstellationen. Det här beslutet är nödvändigt eftersom laget inte har utvecklats som vi hade tänkt och vi inte har vunnit tillräckligt många matcher för att nå våra mål för säsongen, säger vd:n Oliver Mintzlaff till klubbens hemsida.
I Champions League-matchen mot Manchester City kommer den assisterande tränaren Achim Beierlorzer att coacha laget. Leipzig kan som bäst sluta trea i gruppen, där tisdagens motståndare tillsammans med Paris Saint-Germain redan är klara för avancemang.
– Laget är starkt och har stor potential, nu är det spelarnas plikt att prestera på planen i match efter match, säger Mintzlaff till hemsidan.