Efter sex säsonger och 98 matcher för LA Galaxy meddelar David Beckham, 37, att han lämnar klubben efter säsongen.
"Det har varit en otroligt speciell tid när jag spelat för LA Galaxy. Men jag vill uppleva en sista utmaning innan min spelarkarriär är slut", sade han i ett uttalande på måndagen.
Beckham gjorde entré i den amerikanska ligan 2007 när han kom från Real Madrid. Under sin tid i LA Galaxy har Beckham gjort 18 mål och 40 assist och hunnit med två kortare utlåningsperioder till Milan.
Aktuell för Australien
Ett av Beckhams mål när han skrev på för Galaxy var att få ligan MLS att växa.
– Det råder ingen tvekan om att MLS är betydligt mer populär och viktig här och utomlands än den var när han kom, säger MLS-kommisionären Don Garber.
Beckham har på senare tid kopplats ihop med australisk toppfotboll.
Enligt australiska medier skulle han vara intresserad av att spela tio matcher i Australien efter den amerikanska ligasäsongen.
Hans sista framträdande blir MLS Cup den 1 december mot Huston Dynamo innan han lämnar Galaxy och svenske lagkamraten Christian Wilhelmsson.
Av TT-Reuters