Fridolina Rolfö och övriga världsstjärnor i FC Barcelona kunde fira titeln i Supercupen på måndagen efter att ha besegrat Real Sociedad med 3–0.
Dagen efter kommer dock ett tungt bakslag i jakten på nästa titel.
Barcelona sparkas ut ur Copa de la Reina efter att ha besegrat Osasuna med klara 9–0 i 16-delsfinalen för två veckor sedan. Geyse Ferreira fanns då med i startelvan och blev målskytt – trots att hon hade dragit på sig ett rött kort med Madric CFF i cupen förra säsongen.
Barcelona straffas av förbundet
Därför var hon avstängd och skulle egentligen inte ha spelat mot Osasuna. Motståndaren lämnade efter matchen in ett klagomål, och spanska fotbollsförbundet har nu kommit fram till beslutet att stänga av Barcelona från turneringen och även bötfälla klubben med 11 000 kronor.
Barcelona har tre raka titlar i Copa del a Reina men kommer nu inte få chansen att vinna en fjärde i rad.
Klubben har tio dagar på sig att överklaga beslutet.
Även Sevilla, som vann mot Villarreal i cupen, har sparkats ur ur cupen av samma skäl som Barcelona. I deras fall var det Nagore Calderon som egentligen var avstängd men ändå fick speltid.