Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Antony om svåra uppväxten: ”Hade inga fotbollsskor eller säng”

Foto: JOSE BRETON/NURPHOTO/SHUTTERSTOCK / JOSE BRETON/NURPHOTO/SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK
Foto: MIGUEL GUTIERREZ / EPA / TT / EPA TT NYHETSBYRÅN
Foto: JOSE BRETON/NURPHOTO/SHUTTERSTOCK / JOSE BRETON/NURPHOTO/SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK
Foto: MARTIN RICKETT / STELLA PICTURES / PA

Han har fått en smakstart på livet i Manchester. 

Men Antonys väg till proffsfotbollen har varit allt annat än rak. 

– Jag är bara en liten kille från en favela. Jag hade inga fotbollsskor. Jag hade inget sovrum, jag fick sova på en soffa, säger han till Sky Sports.

Med bara dagar kvar av transferfönstret presenterades Antony för Manchester United. Den 22-årige brassen hämtades in från Ajax för närmare en miljard kronor – och gjorde succé direkt. 

I debuten hemma på Old Trafford satte han ledningsmålet mot Arsenal. 

”Jag kommer aldrig glömma den här dagen”, skrev han på Twitter efter matchen. 

Det har inte varit en enkel resa till toppen för Uniteds nya stjärnanfallare. 

I en intervju med Sky Sports berättar Antony om den tuffa uppväxten i Sao Paulos förorter. 

– Jag är bara en liten kille från en favela. Jag hade inga fotbollsskor. Jag hade inget sovrum så jag fick sova på en soffa, säger brassen. 

– Det fanns stunder när jag, min bror och min syster kramade varandra och grät när vi tänkte på vårt liv. Ibland var vi tvungna att, mitt i natten tomma vatten ur huset som var på väg att svämma över, men vi försökte ändå göra det med ett leende på läpparna. 

Känslosamt mål: ”Var för min familj”

Det var mycket droger omlopp runtomkring favelan. 

– Jag bodde precis i mitten av favelan. 20 meter från huset stod det knarklangare. Ibland kunde vi titta på fotbollsmatch och känna lukten av cannabis komma in i huset. 

När han gjorde det där förlösande första målet inför United-supportarna tänkte han på sin familj. 

– Det var väldigt känslosamt, jag fick gåshud. Det målet var för min familj och fansen, säger Antony. 

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.