Lyssnarna som hade bänkat sig framför datorn för att höra på webbsändningen mellan AIK och Gefle på Radiosporten fick en otrevlig överraskning.
Under matchen hördes flera gånger hur någon kallade spelare på planen för "svartingar".
"Var inte meningen"
Upprörda lyssnare hörde under eftermiddagen av sig till både SportExpressen.se och Radiosporten för att klaga på de stötande uttrycken.
Bo Hansson satt med i Radiosportens kommentatorsbås under hela matchen, och förklarar sig så här:
– Det var inte meningen att det skulle gå ut i radio. Jag sade allt det här för mig själv. Det har blivit lite för många spelare som har blivit för lika i AIK med alla de här importerna. Jag har inget emot svartingar i övrigt, en av de bästa är Mutumba exempelvis. Utan honom vore de ju inte mycket.
Varför använder du dig av ett så kränkande uttryck?
– Det är du som säger att det är kränkande. Jag klagar på alla spelarna, även de vita.
Radiosporten ber om ursäkt för det inträffade.
– Det är naturligtvis högst beklagligt och det ska inte få hända, säger Radiosportens chef Jakob Sillén till SportExpressen.se.