Det var nära att Victor Edvardsen lämnade Degerfors IF för AIK efter en succésäsong i superettan med 16 mål och nio assist.
Men klubben stoppade flytten och Edvardsen fick tillslut be om ursäkt efter att han hade kritiserat klubben.
– Nu kommer jag stanna här och göra samma sak som jag gjorde förra året – bära tröjan med stolthet, sa Edvardsen då.
”En riktigt bra match”
Efter måndagskvällen satte Edvardsen årets tionde och elfte mål i allsvenskan, när de vann med 2-1 mot AIK.
– Som göteborgare är det alltid kul att prestera mot storlagen från Sveriges baksida, så det är inte fel, ler han.
– Känns bra. Vi gjorde en riktigt bra match mot Djurgården trots förlust och vi tog med den energin in i dag och otroligt skönt att vi kan vinna.
Degerfors är nu fortsatt på kvalplatsen, men med delad poäng med Mjällby som är på säker mark.
– Kommande två matcher är viktiga, Varberg och Halmstad. Kan vi få resultat i de matcherna så ser det helt plötsligt bra ut. Men man ska inte glömma att vi har sett riktigt dåliga ut i vissa matcher också, men vi har jobbat på det på träningarna.
Kritiken mot IFK Göteborg
Samtidigt som 25-åringen blickar uppåt i tabellen, faller IFK Göteborg ner. Ett lag som han har starka kopplingar till i sina unga dagar.
– Jag var och såg IFK i torsdags med Nico mot Bajen. Det är klart att det är tråkigt och det svider någonstans inom mig att se att skeppet sjunker. Men vågar man inte ta för sig, trots den erfarenheten, så spelar det ingen roll vad du heter. Du måste våga spela och tro på det du gör och vad jag har hört så tror inte spelarna på sig själva och på det. Mycket ”ska vi göra så ska vi göra så” och då funkar det inte. Man måste enas för man ska göra det tillsammans.
Kvartssamtal med Victor?
– Nej, det tror jag inte. Med den truppen de har så ska de lösa det bättre tycker jag.