Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Moisander: ”Jag har en annan plan i mitt huvud”

”Det är en trupp som ska vinna allsvenskan, det är inte svårare än så”
MFF-läkaren Amanda Lahti tillsammans med Niklas Moisander och Sören Rieks som båda rehabtränar i Estepona.
Foto: LUDVIG THUNMAN / BILDBYRÅN
Niklas Moisander slet av korsbandet i en match mot IFK Norrköping i september
Foto: ANDREAS HILLERGREN/TT / TT NYHETSBYRÅN

Premium: ESTEPONA. Enligt ursprungsplanen ska Niklas Moisander spela matcher igen efter sommaruppehållet.

Själv vill han inte vänta så länge.

– Jag ar en annan plan i mitt huvud, säger mittbacken som nästa vecka får börja träna med boll.

Mer av det bästa från Expressen. Mer Premium hittar du här.

Samtidigt som övriga lagkamrater spelar fotboll springer Niklas Moisander var efter varv runt planen. 37-åringen drog av korsbandet i fjol och behöver rehabträna. 

– Det har gått nästan perfekt hittills. Nu har jag börjat löpa med fotbollskor. Jag hoppas att jag kan få börja med boll i veckan. Det har gått enligt plan, kanske lite snabbare till och med.

Tränaren Henrik Rydström har hyllat Moisanders disciplin och tack vare den kan mittbacken eventuellt vara tillbaka i matchspel tidigare än planerat.

– Om det fortsätter så här så vill jag vara tillbaka innan uppehållet, säger Moisander.

När du fick skadan, var det helt givet att du skulle försöka ta dig tillbaka eller fanns det någon del av dig som tänkte skita i det?

– Jag skulle säga att första kvällen var jag ledsen. Jag funderade på hur det skulle gå, vad jag skulle göra. Men innan jag somnade den hade jag redan bestämt mig för att det inte var så karriären skulle sluta. De sista bilderna av mig skulle inte vara när jag haltar av planen.

Moisander förlängde kontraktet

Moisanders kontrakt med MFF lite ut efter 2022. Trots skada förlängdes det till slutet av 2023.

– Egentligen hade vi en överenskommelse redan innan skadan, vi tog det muntligt bara några dagar innan.

Men ni hade inte skrivit på något så MFF kunde ha dragit sig ur om de ville?

– Jag antar det. Men det visar också vilken klubb Malmö är. Jag har gett allt för Malmö och de tänkte att jag förtjänade det vi hade pratat om. Så jag tyckte det var fint av Malmö. Och viktigt för mig eftersom jag ville fortsätta här. Jag och min familj trivs jättebra. Jag ville inte göra det här någon annanstans.

Ser inget slut på karriären

Kontraktet skrevs på ett år. Enligt Moisander var det på båda parters initiativ.

– Jag blir 38 och har lärt mig att inte planera för långt fram. Nu vill jag bara komma tillbaka till att spela matcher. Det är det stora målet.

Men det är inte något bestämt att efter det här året slutar du?

– Nej, nej, nej. Som sagt just nu känns det väldigt bra. Man vet aldrig men jag har inte bestämt någonting. Som sagt, det här är en stor utmaning men det har gått jättebra hittills så jag är övertygad att jag kommer tillbaka.

De avgörande svaren om 20-åringen och 18-åringen

Premium: Nyckelfrågorna om Toves död under sista rättegångsdagen

Jag vill ha pussar och närhet – men inte sex!

Premium: Psykoterapeuten: ”Var tydlig” • Viktiga rådet

Så ska Ukraina knäcka Putins försvarslinjer

Premium: ✓ Utbildade i väst ✓ Tuffa utmaningarna ✓ Nya stridsvagnar