På söndagskvällen twittrade Mohamed Buya Turay att han hade gift sig och la upp sina bröllopsbilder från Sierra Leone. Men själv hade han varit på fotbollsträning i Malmö under dagen.
– Jag firade här, men jag skickade dit min bror för att representera mig.
”Jag tog bilderna som om jag var där, men jag var inte där”
Men på bilderna som han la upp var det han själv – och inte brodern som var med. Innan Buya Turay kom till Malmö FF var han nämligen på en visit i hemlandet för att förbereda inför bröllopet.
– Jag tog bilderna innan jag åkte. Så jag tog bilderna som om jag var där, men jag var inte där, berättar han och skrattar över den ovanliga situationen.
Anledningen till att han inte kunde närvara på sitt eget bröllop var på grund av den hektiska flytten till Malmö.
– De bad mig komma tidigare, så därför var jag tvungen att göra allt snabbt. Så detta var det lättaste sättet.
Kunde ni inte vänta till vintern?
– Jag ville göra det nu så att hon kan komma tidigare, redan denna månad.
https://twitter.com/turay_buya/status/1553867112912920578?s=20&t=e_aqcT2AT5V8nj3ogvO67gParet ska bo i Sverige
Det nygifta paret har ännu inte hunnit träffas som man och hustru – men Buya Turay hoppas att giftermålet ska kunna underlätta för deras plan som är att bo tillsammans i Sverige.
– Nej, jag letar efter ett sätt att få hit henne så att vi kan vara nära varandra. Hon ska bo här i Sverige.
Blir det bröllopsresa i december då?
– Ja, när ligan är slut kan jag ta henne på en bröllopsresa, säger Buya Turay och skrattar.
Mohamed Buya Turay och Suad träffades förra året och anfallaren tycker att det känns bra att de nu är gifta.
– Jag är lycklig, säger han.