Djurgården har letat efter en tredjemålvakt att förstärka truppen med inför det kommande Champions League-kvalet. Och i början av veckan meddelade klubben att den norske målvakten Erland Tangvik, som tillhör Trondheimsklubben Tiller IL, skulle provträna med klubben under den här veckan.
Letat förstärkning
Detta efter att tredjemålvakten Jacob Widell Zetterström tvingats avstå hela säsongen på grund av skada.
– Erland är här för att bekanta sig med Djurgården och vara med oss under träning den här veckan. Eftersom Jacob är skadad så kommer vi att behöva en tredjekeeper och därför vill vi se Erland på plats, sa Djurgårdens sportchef Bosse Andersson till klubbens hemsida i måndags.
Och nu står det alltså klart att Djurgården erbjuder spelaren ett kontrakt och Erland Tangvik kommer att åka med på träningslägret i Sydafrika.