Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Sparkades – möter gamla laget direkt

Foto: PATRIC SÖDERSTRÖM/TT / TT NYHETSBYRÅN
Foto: BILDBYRÅN
Foto: STAFFAN CLAESSON / TT / TT NYHETSBYRÅN
Foto: PETTER ARVIDSON / BILDBYRÅN

Den 31 mars sparkar det i gång. 

Spelschemat för den allsvenska säsongen 2019 är här. 

De regerande mästarna AIK inleder med att möta Östersund på hemmaplan. 

Allsvenskan 2018 avslutades med att AIK segrade på Guldfågeln arena och fick lyfta Lennart Johanssons pokal för första gången sedan 2009. 

För BP, Trelleborg och Dalkurd slutade säsongen med degradering, medan Helsingborg, AFC Eskilstuna och Falkenberg alla är tillbaka i svensk fotbolls finrum. 

Och nu står det klart vem alla ska möta i premiären den 31:a mars. 

Henrik Rydström ställs mot Kalmar direkt

På tisdagseftermiddagen släpptes det allsvenska spelschemat för 2019. AIK inleder med att möta Östersund på hemmaplan. Nykomlingen Helsingborg, med VM-hjälten Andreas Granqvist som lagkapten, välkomnar IFK Norrköping till Olympia. 

Men kanske mest kittlande är mötet mellan Kalmar FF och Sirius.
KFF valde nyligen att dumpa klubblegendaren Henrik Rydström som tränare, något som ledde till uppror bland fansen och delar av styrelsen i klubben avgick. 

Rydström blev nyss presenterad som tränare i Sirius, så hans första allsvenska match blir på välkänt territorium. 

Då spelas säsongens första stora derby

Omgång 26, den 28 april, ser på förhand väldigt spännande ut. Dels så spelas säsongens första Stockholmsderby mellan Hammarby och Djurgården, det är toppmöte mellan IFK Norrköping och Malmö FF och dessutom är det klassikermötet mellan IFK Göteborg och AIK. 

Så här spelar ditt lag: 

Allsvenskan 2019:

Omgång 1 – 31 mars:

Helsingborgs IF - IFK Norrköping

IF Elfsborg - Hammarby

Falkenbergs FF - Örebro SK

Kalmar FF - IK Sirius

Malmö FF - BK Häcken

Djurgården - GIF Sundsvall

AIK - Östersunds FK

AFC Eskilstuna - IFK Göteborg

 

Omgång 2 – 7 april:

Örebro SK - Djurgården

IFK Norrköping - AIK

GIF Sundsvall - Malmö FF

Östersund - Falkenbergs FF

Hammarby - Kalmar FF

IFK Göteborg - IF Elfsborg

BK Häcken - Helsingborgs IF

IK Sirius - AFC Eskilstuna

 

Omgång 3 – 14 april:

Helsingborgs IF - Hammarby

IF Elfsborg - GIF Sundsvall

Falkenbergs FF - BK Häcken

Kalmar FF - IFK Norrköping

Malmö FF - Östersunds FK

Djurgården - IFK Göteborg

AIK - IK Sirius

AFC Eskilstuna - Örebro SK

 

Omgång 4 – 21 april:

Örebro SK - AIK

IFK Norrköping - Falkenbergs FF

GIF Sundsvall - Kalmar FF

Östersunds FK - IF Elfsborg

Hammarby - AFC Eskilstuna

IFK Göteborg - Helsingborgs IF

BK Häcken - Djurgården

IK Sirius - Malmö FF

 

Omgång 5 – 24 april:

Helsingborg - GIF Sundsvall

Elfsborg - Örebro

Falkenberg - Sirius

Kalmar FF - IFK Göteborg

Malmö FF - Hammarby

Djurgården - IFK Norrköping

AIK - BK Häcken

AFC Eskilstuna - Östersund

 

Omgång 6 – 28 april:

Örebro - Kalmar FF

IFK Norrköping - Malmö FF

GIF Sundsvall - Falkenbergs FF

Östersund - Helsingborg

Hammarby - Djurgården

IFK Göteborg - AIK

BK Häcken - AFC Eskilstuna

Sirius - Elfsborg

 

Omgång 7 – 5 maj:

Helsingborg - Djurgården

Elfsborg - IFK Norrköping

Örebro - Hammarby

Falkenberg - Malmö FF

Kalmar FF - Östersund

BK Häcken - GIF Sundsvall

AIK - AFC Eskilstuna

Sirius - IFK Göteborg

 

Omgång 8 – 12 maj:

IFK Norrköping - IFK Göteborg

GIF Sundsvall - Örebro

Östersund - BK Häcken

Kalmar FF - Helsingborg

Malmö FF - Elfsborg

Hammarby - Sirius

Djurgården - AIK

AFC Eskilstuna - Falkenberg

 

Omgång 9 – 15 maj:

Helsingborgs IF - AIK

IF Elfsborg - AFC Eskilstuna

Örebro - IFK Norrköping FK

Falkenbergs FF - Djurgården

Hammarby - Östersund

IFK Göteborg - Malmö FF

BK Häcken - Kalmar FF

IK Sirius FK - GIF Sundsvall

 

Omgång 10 – 19 maj:

IFK Norrköping FK - GIF Sundsvall

Östersund - Örebro

Malmö FF - Kalmar FF

Djurgården - IF Elfsborg

IFK Göteborg - Hammarby

AIK - Falkenbergs FF

IK Sirius FK - BK Häcken

AFC Eskilstuna - Helsingborgs IF

 

Omgång 11 – 26 maj:

Helsingborgs IF - Falkenbergs FF 

Örebro SK - IK Sirius

GIF Sundsvall - AIK

Kalmar FF - IF Elfsborg

Malmö FF - AFC Eskilstuna

Hammarby - IFK Norrköping

Djurgården - Östersund

BK Häcken - IFK Göteborg

 

Omgång 12 – 2 juni:

Helsingborgs IF - Malmö FF

IF Elfsborg - BK Häcken

Falkenbergs FF - Kalmar FF

Östersunds FK - GIF Sundsvall

IFK Göteborg - Örebro SK

AIK - Hammarby

IK Sirius - Djurgården

AFC Eskilstuna - IFK Norrköping

 

Omgång 13 – 30 juni:

Örebro - Helsingborgs IF

Falkenbergs FF - IF Elfsborg

IFK Norrköping - IK Sirius

GIF Sundsvall - AFC Eskilstuna

Östersunds FK - IFK Göteborg

Djurgården - Kalmar FF

BK Häcken - Hammarby

AIK - Malmö FF

 

Omgång 14 – 1 juli:

IF Elfsborg - Helsingborgs IF

IFK Norrköping - BK Häcken

Kalmar FF - AIK

Malmö FF - Örebro SK

Hammarby - Falkenbergs FF

IFK Göteborg - GIF Sundsvall

IK Sirius - Östersunds FK

AFC Eskilstuna - Djurgården

 

Omgång 15 – 14 juli:

Helsingborgs IF - IK Sirius

Falkenbergs FF - IFK Göteborg

GIF Sundsvall - Hammarby

Östersunds FK - IFK Norrköping

Djurgården - Malmö FF

BK Häcken - Örebro

AIK - IF Elfsborg

AFC Eskilstuna - Kalmar FF

 

Omgång 16 – 21 juli:

Örebro SK - Falkenbergs FF

IFK Norrköping - Östersunds FK

GIF Sundsvall - BK Häcken

Kalmar FF - Djurgården

Malmö FF - IK Sirius

Hammarby - IF Elfsborg

IFK Göteborg - AFC Eskilstuna

AIK - Helsingborgs IF

 

Omgång 17 – 28 juli:

Helsingborgs IF - Örebro SK 

IF Elfsborg - Kalmar FF

Falkenbergs FF - GIF Sundsvall

Östersunds FK - Malmö FF

Djurgården - BK Häcken

IFK Göteborg - IFK Norrköping

IK Sirius - AIK

AFC Eskilstuna - Hammarby

 

Omgång 18 – 4 augusti:

IF Elfsborg - Djurgården

Örebro SK - IFK Göteborg

Falkenbergs FF - Helsingborgs IF

Östersunds FK - AFC Eskilstuna

Kalmar FF - Hammarby

Malmö FF - GIF Sundsvall

BK Häcken - IK Sirius

AIK - IFK Norrköping

 

Omgång 19 – 11 augusti:

IFK Norrköping - IF Elfsborg

GIF Sundsvall - Östersunds FK

Kalmar FF - Örebro SK

Hammarby - Helsingborgs IF

Djurgården - IK Sirius

IFK Göteborg - Falkenbergs FF

BK Häcken - Malmö FF

AFC Eskilstuna - AIK

 

Omgång 20 – 18 augusti:

Helsingborgs IF - IFK Göteborg

IF Elfsborg - Östersunds FK

Örebro SK - BK Häcken

Malmö FF - Falkenbergs FF

Hammarby - GIF Sundsvall

Djurgården - AFC Eskilstuna

AIK - Kalmar FF

IK Sirius - IFK Norrköping

 

Omgång 21 – 25 augusti:

Falkenbergs FF - Hammarby 

IFK Norrköping - Helsingborgs IF

GIF Sundsvall - IF Elfsborg

Östersunds FK - AIK

Malmö FF - Djurgården

IFK Göteborg - Kalmar FF

IK Sirius - Örebro SK

AFC Eskilstuna - BK Häcken

 

Omgång 22 – 1 september:

Helsingborgs IF - Östersunds FK

IF Elfsborg - IK Sirius

Örebro SK - AFC Eskilstuna

IFK Norrköping - Hammarby

GIF Sundsvall - IFK Göteborg

Kalmar FF - Malmö FF

BK Häcken - Falkenbergs FF

AIK - Djurgården

 

Omgång 23 – 15 september:

Örebro SK - GIF Sundsvall

Östersunds FK - Kalmar FF

Malmö FF - IFK Norrköping

Hammarby - IFK Göteborg

Djurgården - Helsingborgs IF

BK Häcken - AIK

IK Sirius - Falkenbergs FF

AFC Eskilstuna - IF Elfsborg

 

Omgång 24 – 22 september:

Helsingborgs IF - AFC Eskilstuna

IF Elfsborg - Malmö FF

Falkenbergs FF - Östersunds FK

IFK Norrköping - Örebro SK

GIF Sundsvall - Djurgården

Kalmar FF - BK Häcken

Hammarby - AIK

IFK Göteborg - IK Sirius

 

Omgång 25 – 25 september:

Örebro SK - Östersunds FK

IFK Norrköping - AFC Eskilstuna

Kalmar FF - GIF Sundsvall

Malmö FF - Helsingborgs IF

Djurgården - Falkenbergs FF

BK Häcken - IF Elfsborg

AIK - IFK Göteborg

IK Sirius - Hammarby

 

Omgång 26 – 29 september:

Helsingborgs IF - Kalmar FF

IF Elfsborg - AIK

Falkenbergs FF - IFK Norrköping

GIF Sundsvall - IK Sirius FK

Östersunds FK - Djurgården

Hammarby - Örebro SK

IFK Göteborg - BK Häcken

AFC Eskilstuna - Malmö FF

 

Omgång 27 – 6 oktober:

IF Elfsborg - Falkenbergs FF

GIF Sundsvall - IFK Norrköping

Kalmar FF - AFC Eskilstuna

Malmö FF - IFK Göteborg

Djurgården - Hammarby

BK Häcken - Östersunds FK

AIK - Örebro SK

IK Sirius - Helsingborgs IF

 

Omgång 28 – 20 oktober:

Helsingborgs IF - BK Häcken

Örebro SK - IF Elfsborg

Falkenbergs FF - AIK

IFK Norrköping -Kalmar FF

Östersunds FK - IK Sirius

Hammarby - Malmö FF

IFK Göteborg - Djurgården

AFC Eskilstuna - GIF Sundsvall

 

Omgång 29 – 27 oktober:

IF Elfsborg - IFK Göteborg

GIF Sundsvall - Helsingborgs IF

Östersunds FK - Hammarby

Kalmar FF - Falkenbergs FF

Malmö FF - AIK

Djurgården - Örebro SK

BK Häcken - IFK Norrköping

AFC Eskilstuna - IK Sirius

 

Omgång 30 – 2 november:

Helsingborgs IF - IF Elfsborg

Örebro SK - Malmö FF

Falkenbergs FF - AFC Eskilstuna

IFK Norrköping FK - Djurgården

Hammarby - BK Häcken

IFK Göteborg - Östersunds FK

AIK - GIF Sundsvall

IK Sirius - Kalmar FF

Notera att datumen är preliminära och kan komma att ändras.

Vill du ha mer sport i ditt flöde? Följ SportExpressen på Instagram! 

https://www.instagram.com/p/BrP70CbArtK/

Logga in för att följa

Det är gratis och går snabbt!