Det var för två veckor sedan som SportExpressen kunde avslöja att Hammarbys mittback Marcus Degerlund slutförhandlade med Jönköping Södra om en övergång.
Efter en tids förhandlingar har parterna nu nått i mål. Enligt uppgifter till SportExpressen är Degerlund nu klar för superettanklubben på ett treårskontrakt. Hammarby har dessutom procent på vidareförsäljning, erfar SportExpressen.
Degerlund återförenas med ”Brännan”
Marcus Degerlund återförenas därmed med J-Södras tränare Andreas Brännström som hade spelaren i Hammarbys U19-lag.
Degerlund har varit utlånad från Hammarby i flera perioder. Mittbacken har varit på lån i IFK Göteborg och IK Frej under 2018. Säsongen 2019 spenderade han återigen i IK Frej på lån där det blev 14 matcher och två mål.
Totalt har det blivit 27 matcher för Degerlund i Hammarby-tröjan. Jönköping Södra har sedan tidigare bland annat värvat Dzenis Kozica från Djurgården, Moustafa Zeidan från IK Frej och Smajl Suljevic.