När den allsvenske debutanten Markus Karlsson, 19, knorrade in 1–0 till Hammarby i slutet av den första halvleken såg det ut som att Bajen var på väg mot tre poäng mot Degerfors på Stora valla.
Men glädjen skulle bli kortvarig för Bajen. Bara minuter efter ledningsmålet visades mittbacken Nathaniel Adjei ut efter att ha rivit ner Degerfors Diego Campos. Domare Kaspar Sjöberg tvekade inte och drog upp det röda kortet.
Adjei var kritisk till det röda kortet när han pratade med Expressen efteråt – och vill dessutom se VAR i allsvenskan.
– Såklart. Jag tror att VAR är viktigt för den här ligan.
– Från mitt perspektiv är det inte rött kort. Jag drar inte i honom. Jag glider inte. Jag drar inte i honom eller något.
Vad tänkte du där och då?
– Jag tappade bollen. Han hade chansen att ta sig framåt. Domaren gav honom fördel och han missade skottet. Han gav mig rött kort och det blev frispark. Jag vet inte hur reglerna är exakt. Men jag tycker inte att det ska vara rött. Det gör jag inte
Med en man mer var det hemmalaget som tog över matchen och stod för en blixtvändning i den andra halvleken till 2–1.
Bajen fick in en kvittering till 2–2 efter att Montader Madjed, 18, gjort sitt första allsvenska mål för Hammarby.
Matchen slutade 2–2, vilket betyder att Hammarby ännu inte tagit tre poäng på bortaplan i årets allsvenska, tio omgångar in.
Trots poängtappet valde Marti Cifuentes, tränare i Hammarby, att hylla sina spelare.
– Jag vill bara säga att jag älskar dessa killar, hur det kämpar och sliter. Det var tufft när vi spelade med en man mindre. De har styrkan att göra två mål, och vi har tillräcklig kvalitet för att göra ett andra.
Cifuentes passade även på att hylla succédebutanten Markus Karlsson.
– Jag är väldigt glad för Markus. Han gjorde en fantastisk första match.
I Degerforslägret var det blandade känslor.
– Deras andra mål ska vi göra det bättre. Det är dåligt försvarsspel från vår sida. Jag tycker att vi ska skapa mer. Jag är nöjd att vi vänder underläge, men mindre nöjd att vi inte vinner, säger tränaren Andreas Holmberg.
Härnäst för Hammarby väntar Värnamo i Stockholm på måndag. Samma kväll spelar Degerfors hemma mot Varberg.