AIK har sedan en tid tillbaka jobbat stenhårt på att stärka truppen inför allsvenskan. Klubben är nära att få hem John Guidetti från Deportivo Alavés och frågan där är om man får hem anfallaren innan allsvenskan börjar eller om Guidetti ansluter först till sommaren.
Samtidigt vill AIK förstärka med ett par spelare till.
Tränar i Stockholm
Aftonbladet rapporterade för någon vecka sedan att AIK övervägde att värva Axel Björnström från ryska Arsenal Tula. 26-åringen värvades till den ryska klubben från Sirius sommaren 2021 men har fått sparsamt med speltid sedan ankomsten.
Björnström har velat flytta från Ryssland och han befinner sig sedan en tid tillbaka hemma i Stockholm där han tränat på egen hand.
Nu är han också på väg att få sin drömflytt igenom.
Björnströms val
Enligt uppgifter till SportExpressen, flera av varandra oberoende källor, har Björnström kommit överens med Arsenal Tula om att bryta kontraktet och därmed går parterna skilda vägar. Ytterbacken är också endast små detaljer från en flytt till AIK, erfar SportExpressen.
Om inget oförutsett sker den närmsta tiden kommer Björnström att skriva på kontraktet med AIK inom kort för att sedan presenteras under de närmaste veckorna. Björnström är en användbar spelare på flera positioner och kan spela både som ytterback och yttermittfältare.
Han har dessutom tidigare uttryckt ett supporterskap för AIK och spelarens prioritering har varit att gå till Solnaklubben. Sirius var också en av klubbarna som jobbade hårt på att värva hem Björnström, men har sedan en tid tillbaka varit fullt inställda på att det inte blir av. Uppsalaklubben värvade i stället nyligen Kevin Wright som bosman från Örebro SK.