Det var under tisdagen som SportExpressen kunde berätta att den tidigare Sirius-spelaren Axel Björnström brutit sitt kontrakt med ryska Arsenal Tula och bara var detaljer från en flytt till AIK.
Nu har klubben bekräftat övergången.
AIK skriver på sin hemsida att Björnström har skrivit på ett avtal som sträcker sig till och med den 31 december 2024.
– Jag är otroligt glad, motiverad och stolt över att få representera Sveriges mäktigaste klubb. Jag hoppas att vi får många framgångsrika år tillsammans, säger Axel Björnström i ett uttalande.
Sportchef Henrik Jurelius:
– Axel är en spelare som stått i nära relation till AIK under hela sitt liv. En spelare med egenskaper och styrkor som passar bra in i vårt sätt att spela och tillsammans med ett svartgult hjärta som stärker vår dynamik i den truppsammansättning och identitet som vi verkar för.