Han kom till Tele2 Arena med tre raka finalförluster i ryggen. Oscar Lewicki hoppades på fjärde gången gillt – och mot Hammarby gick det också vägen.
Efter ett straffdrama stod MFF som slutsegrare och därmed togs första cuptiteln sedan 1989.
– Det betyder jättemycket. Vi har varit nära många gånger, för mig var det fjärde finalen så det var jätteskönt att äntligen få lyfta pokalen, säger Lewicki.
Mittfältaren kom till MFF från Häcken inför 2015 års allsvenska och säsongen därpå blev han syndabock i cupfinalen mot just Häcken då han drog på sig en utvisning vid 2-0-ledning – en ledning som laget kort efter det röda kortet tappade till 2-2.
Häcken vann sedermera på straffsparkar. Men att det här nu var en personlig revansch för Lewicki vill spelaren själv inte skriva under på.
– Nej, det kan jag inte säga. Mer en skön känsla för både mig och laget. Men revansch skulle jag inte vilja kalla det.
Missar Degerfors – nästa allsvenska match 27 juni
Finalen mot Hammarby blev dock kortvarig för Lewicki. Efter att ha missat de tre senaste matcherna kastades 29-åringen direkt in i elvan. Men efter 29 minuter var det färdigspelat.
– Samma känning i baksidan igen. Det gick helt enkelt inte, berättar Lewicki.
Gick du på för tidigt?
– Det kan vara så, men träningarna inför finalen kändes bra så jag kände mig helt redo. Får man ont är det inte mycket att göra.
Lewicki missar nu den avslutande allsvenska våromgången borta mot Degerfors på söndag innan ett månadslångt uppehåll väntar.
– Klart det tråkigt, men nu finns tid att vila mot Degerfors och sedan bygga upp kroppen så att jag håller resten av säsongen.