Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Aly Keitas första ord – efter huliganattacken

Foto: Stefan Persson / BILDBYRÅN
Foto: Stefan Persson / BILDBYRÅN

En huligan stormade planen i matchen mellan Jönköpings Södra och Östersund.

Mannen jagade Östersunds målvakt Aly Keita – och slog sedan ner honom.

– Jag är chockad och arg, säger Keita.

Skandalscener utspelade sig under slutminuterna i den allsvenska matchen på Stadsparksvallen mellan Jönköpings Södra och Östersund.

Från läktarplats tog sin en anonym man in på planen, och började jaga en undflyende Aly Keita.

När mannen kom ifatt Aly Keita så slog han ner målvakten bakifrån.

"Jag är chockad och arg"

Nu uttalar sig Keita själv om situationen.

– Jag är chockad och arg. Det är bedrövligt att något sådant här ska kunna hända. Sådant här hör inte hemma på en fotbollsplan, säger han och fortsätter med att berätta om hur han uppfattade situationen.

– Jag ser honom komma springande emot mig. Jag springer bort ifrån honom, och jag tror att jag har blivit av med honom. Jag stannar till och sedan kommer han och ger sig på mig.

Vad tänker du då?

– Jag hinner inte tänka så mycket, och är bara chockad.

"Ont i huvudet"

Målvakten berättar att ett slag träffade honom, men att han hela tiden var vid medvetande.

– Jag svimmade aldrig, men jag hade ont i huvudet. Man sa till mig att jag skulle ligga ner och inte resa mig. Läkarna sa till mig att det var det bästa.

Hann du säga något till killen som attackerade dig?

– Nej, jag varken sa eller skrek något.

"Jag är en stark människa"

Hur kommer du över en sådan här sak?

– Jag är en stark människa. Det här är väldigt jobbigt, men det kommer att gå över.  Jag ska spela nästa match, mot Djurgården hemma, så är det bara.

Fortfarande är det oklart om Aly Keita var utvald, eller om han var ett olyckligt offer för slumpen.

– Jag har ingen aning varför han gav sig på mig. Jag stod väl närmast helt enkelt, avslutar huvudpersonen.