20 länder och över 80 spelare reste till USA och New York för bordtennis-VM för Parkinson sjuka som avgjordes för första gången.
Det blev svensk succé.
Maria Wäneskog och Angela Hagman tog brons i damdubbel och Marita Juhlin från Luleå vann brons i dubbel i par med en spelare från USA.
– Spelare var indelade i tre olika klasser efter att det gjorts en neurologisk bedömning. Det fungerade bra. Det blev jämna och sevärda matcher, säger Pelle Hägglund. Alla våra svenska spelare vann minst en match. Det visade att vi har en bra bredd på vår verksamhet.
En bra sport för Parkinsonsjuka
I huvudklassen gick två svenskar till kvartsfinal.
– Erik Åstrand hade aldrig tävlat tidigare och gick ändå till kvartsfinal. Han fick stryk i en jämn match av blivande VM-tvåan, en kille från Portugal, säger Pelle Hägglund. Även Göteborgs Stefan Kling gick till kvarten efter bra spel.
Bordtennis har visat sig vara en bra sport för de som drabbas av Parkinson.
– Balans, koordination och rörelseförmågan har blivit bättre på de spelare jag tränat under det senaste året. Det är fantastiskt. Det här är också ett bra sätt att träffas, spela bordtennis några timmar i veckan och ha roligt, säger Pelle Hägglund.
Spårvägen har över 20 spelare som tränar ett par gånger i veckan.
Nu kommer även klubben att arrangera SM i slutet av februari.