Ukrainas vice premiärminister, tillika minister för digital utveckling, riktade sig tidigare till Elon Musk med en vädjan om hjälp med internettillgång. Techmiljardären svarade med att göra satellitnätverket Starlink tillgängligt för de ukrainska invånarna – inom några timmar.
Nu ber ministern om digitalt stöd ännu en gång.
Han vänder sig mot speljättar som Microsoft och Sony, samt e-sporten som helhet, i ett öppet brev.
”Jag vädjar om att temporärt stänga av alla ryska och belarusiska konton, att temporärt stoppa deltagandet för ryska och belarusiska lag och gamers i alla internationella e-sporttävlingar, samt ställa in alla internationella tävlingar som hålls i territoriet för Ryssland och Belarus”, skriver han bland annat.
Fedorov menar att liknande aktioner kan komma att motivera de ryska invånarna till att försöka stoppa den militära invasionen av Ukraina.
https://twitter.com/FedorovMykhailo/status/1498945221337534469Följ SportExpressen E-sport på Facebook och Twitter!