Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Trots uppvisningen – NIP utslaget ur IEM Katowice

Se Rez galna ace mot Outsiders
Rez, NIP.
Foto: Adela Sznajder / ESL

Ninjas in Pyjamas spelade ut Outsiders på öppningskartan.

Efter en jättevändning så är svensklaget däremot utslaget i polska Katowice.

Ninjas in Pyjamas spelade riktig samba-CS på Vertigo. 

Efter sin anfallssida hade laget en jätteledning på 14–1. Fredrik ”Rez” Sterner stod bland annat för två ace och alla fem såg totalt överlägsna ut mot sitt ryska motstånd.

– Superfin CS av NIP just nu, både som ett lag och individuellt. Särskilt vill jag lyfta Brollan, han får det att verka som att det är flera spelare på A-rampen varje runda, säger experten Olofmeister i ”Esportstudion”.

Outsiders fick bara fem rundor när kartan var färdigspelad.

På Overpass visade NIP upp ännu en svag CT-sida och ryssarna hade vid sidbytet ett övertag på tre rundor. Outsiders höll också ut hela vägen och kvitterade ställningen med en 16–12-seger.

Den klassiska skiljekartan Inferno skulle behövas för att separera lagen.

Headtr1ck kunde inte bära laget

Där var det nyförvärvet Daniil ”Headtr1ck” Valitov som imponerade stort för NIP, både med AWP och rifle. 18-åringen blev tungen att bära sitt lag för att hålla jämna steg med Outsiders.

Ukrainaren fick däremot ingen hjälp av sina lagkamrater. 

Outsiders kunde slutföra en stark vändning och tog Inferno med 16–9.

Därmed är Ninjas in Pyjamas utslaget ur IEM Katowice och missar slutspelet i klassiska Spodek arena.

Följ Expressen E-sport på Facebook och Twitter!

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.