Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Svensklaget mästare – efter drama i finalen

Så mycket tjänar de svenska e-sportstjärnorna
G2 Gozen.
Foto: G2 Esports / Pressbild
Foto: Twitch

Det har blivit jättesuccé för nybildade G2 Gozen direkt.

Svensklaget tog segern i VCT Game Changers – efter en dramatisk final mot Guild.

Med sig hem tar de 140 000 kronor.

Så sent som i september kom beskedet att världens bästa kvinnliga CS:GO-lag lämnar spelet för att i stället tävla i Valorant. 

Tillsammans värvades tidigare Xset av jätteorganisationen G2 Esports, och bildade laget G2 Gozen. Där spelar bland annat den svenska duon Julia ”Juliano” Kiran och Zainab ”Zaaz” Turkie.

Laget har gått från klarhet till klarhet direkt – och på söndagskvällen cementerade de sin plats i världstoppen.

De besegrade Guild med 3–1 i kartor i VCT Game Changers-finalen, och vann avgörande Split med 13–10 efter en oerhört jämn karta. Allra mest imponerade danska Michaela ”Mimi” Lintrup, som avslutade finalen med totalt 74 frags och en snittskada per runda på 153,5.

Segern innebär att de tar hem första priset på 16 000 dollar, motsvarande ungefär 140 000 kronor.

De klättrar också i världsrankingen till andra plats, bakom indonesiska Alter Ego, och går därmed om bland annat om amerikanska Cloud9 White.

Följ SportExpressen E-sport på Facebook och Twitter!

Se de sju mest ikoniska ögonblicken i CSGO

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.