Rachell Hofstetter, mer känd som Valkyrae, är en stor Youtubepersonlighet och delägare i i den stora e-sportorganisationen 100 Thieves.
Nyligen fick hon frågan om varför hon har slutat lägga upp videor på när hon tränar.
Den 29-åriga amerikanen berättade då att videorna har sexualiserats så mycket att det stoppat henne från att lägga upp dem. Hon vädjar till sina fans om att sluta göra hennes videor och bilder till något ”snuskigt”.
– Det tog en lång tid att komma över det. Det finns en hel del väldigt äckliga människor, och så finns det de som gör en Reddit för att specifikt prata på ett snuskigt sätt om mina Instagrambilder, som mina träningsbilder, säger hon enligt Ginx.
”Finns värre saker än det”
Men trots nackdelen med att vara ett känt namn på Youtube så menar Valkyrae ändå att fördelarna med det väger upp det hela.
– Det finns ännu värre saker än det. Men ärligt talat så har allt i livet fördelar och nackdelar. Det är bara en jättenackdel av att vara på internet, men det finns många fördelar.
Hon är en av de största kvinnliga gamingstjärnorna på Youtube med 3,5 miljoner prenumeranter.
Nyligen fick hon hård kritik för sina nya hudvårdsprodukter som skulle skydda mot det ”farliga blåa ljuset” från skärmar av olika slag. Påståendet att ljuset skulle vara farligt menade många inte hade någon grund.
Kritikstormen som följde ledde till att varumärket RFLCT lades ner och produkterna togs bort från de drygt 400 butikerna.
Följ SportExpressen E-sport på Facebook och Twitter!