Det blev till slut Dota 2-finalen som många hade drömt om på Hovet. Den mellan europeiska hoppet OG och nordamerikanska TSM.
TSM som fick en riktig drömstart på finalen i ESL One Stockholm och avgjorde game ett efter knappt 34 minuter. OG var chanslöst.
Därefter fick de en betydligt bättre start för, framför allt, OG:s carryspelare Artem ”Yuragi” Golubiev och hans Monkey King. Den ukrainske stjärnan hade under hela finalen budskapet ”stoppa kriget” som en del av sitt namn i spelet.
Rollerna var omvända och till slut kvitterade OG serien.
OG vände mot TSM
I game tre fick publiken till slut se en jämn kamp mellan de två jättarna. En galen lagfajt avgjorde till OG:s fördel, och plötsligt hade de vänt till ledning med 2–1.
Kniven mot strupen för TSM, och det var OG som fick ännu en bra start. Den skulle de också behålla hela vägen in i mål.
Efter 33 minuter och 41 sekunder stod det klart att OG är mästare i Stockholm Major 2022, mot alla odds.
Inför turneringen kom det tunga beskedet att varken lagkaptenen Mikhail ”Misha” Agatov eller huvudtränaren Evgenii ”Chuvash” Makarov fick visum för att resa till Sverige. De har också tvingats kämpa sig igenom det utmattande nedre slutspelet med sina ersättare.
Men bragdsegern är alltså trots det ett faktum. De tar med sig förstapriset på 2 miljoner kronor hem.
Under matchen avslöjades också att nästa världsmästerskap, The International, kommer spelas i Singapore. Den största turneringen i Dota 2 äger rum i oktober.
Följ SportExpressen E-sport på Facebook och Twitter!