Den sjätte säsongen av svenska elitserien i CS:GO hade premiär under tisdagskvällen och direkt i kvällens första match blev det ett stormöte. Ninjas in Pyjamas nybildade akademilag Young Ninjas ställdes mot ett Lemondogs med nytt utseende.
I Lemondogs finns numera stjärnspelarna Simon ”Twist” Eliasson, – som nyligen lämnat Ninjas in Pyjamas – majorvinnaren Andreas ”Znajder” Lindberg och Andreas ”Moddii” Fridh.
Veteraner av Counter-Strike mot unga talanger, alltså.
Kartvalet föll på Train och det var Young Ninjas som inledde starkast på sin CT-sida efter en clutch av Tim ”Mann3n” Isak i pistolrundan. Efter fem raka rundor kunde Lemondogs bryta sin nolla, men det skulle krävas ett imponerande ace av Znajder för att laget skulle kunna ta sin andra runda efter att ninjorna samlat ihop sju.
Erfarenhet besegrade ungdom
Det blev också startskottet på en stor upphämtning i halvan som slutade med endast en rundas ledning för Young Ninjas. Matchen blev fortsatt dramatisk och inget av lagen lyckades skaffa sig andrum.
Till slut räckte däremot erfarenheten hela vägen för Lemondogs som vann matchen med siffrorna 16-13.
Följ SportExpressen E-sport på Facebook och Twitter!