På lördagen inledde Ninjas in Pyjamas sin majorresa i CS:GO mot franska Team Vitality. Kartvalet föll på Overpass i bäst av ett-mötet, där NIP inledde som CT-sida.
Patrick ”Es3tag” Hansen vann öppningsrundan för svenskarna efter en duell mot storstjärnan Zywoo. Dansken skulle också fortsätta imponera stort med sin AWP, som han kritiserades hårt för av studioexperten Alex Ellenberg inför matchen.
Han kallades turneringens svagaste.
– Det har ju varit svårt för Patrick, han går ju från en lurk- och supportroll till det. Det är inte som att gå från rifler till AWP, förklarade Rez tidigare.
”Fuck the haters”
11–4 slutade första halvan till NIP, där Es3tag stod för hela 21 frags.
Vitality skulle inte få en enda runda till och Ninjas in Pyjamas vann mötet med 16–4 i en stor kross. Samtidigt syntes frustrationen hos det franska laget.
Es3tag hade ett budskap efter matchen.
”Fuck the haters”, skriver han på Twitter.
NIP besegrade även Cloud9
Sent på lördagskvällen spelade de sin andra match, och ställdes mot det, numera, ryska Cloud9. Efter en tung start där svenskarna förlorade sina fem första rundor så kunde de ändå ha ett litet övertag med sig in på T-sidan på Inferno.
Där såg det fortsatt bra ut och blev otroligt dramatisk, samtliga 30 rundor skulle krävas för ett avgörande. Ninjas in Pyjamas tog segern med 16–14 mot världsfyran – och har nu ett drömläge att nå slutspelet.
Svenskarna får nu tre chanser att ta en plats. Den första blir mot regerande världsmästaren Natus Vincere.
https://twitter.com/es3tag/status/1525449850522849281Följ SportExpressen E-sport på Facebook och Twitter!