Det blev en svängig första karta mellan Fnatic och brasilianska Mibr i play in-spelet till CS:GO-turneringen IEM Katowice. Det var däremot brassarna som visade sig starkast och kunde ta egna kartvalet Dust2 med siffrorna 16–12.
Svenskarnas sista hopp blev på Overpass, en måstekarta för att hålla sig kvar i turneringen. Men det hela gick inte vägen. Mibr vann kartan med övertygande 16–9 och Fnatic är därmed utslaget ur IEM Katowice innan gruppspelet. Det blev inte en enda kartseger för svenskarna under turneringen.
Det enda ljuspunkten för laget var nyförvärvet Jackinho som avslutade matchen med bäst statistik i laget och en HLTV-rating på 0,96.
Desto bättre har det däremot gått för rivalen Ninjas in Pyjamas som besegrade Virtus Pro med 2–0 och tog sig till gruppspelet i Katowice.