Under uppmärksammade former valdes ryske Umar Kremlev om som ny ordförande för internationella boxningsförbundet Iba i september. Sverige var på plats för att försöka sätta stopp för Kremlev, som är nära vän med ryske presidenten Vladimir Putin.
Men det blev inte ens en val i frågan, utan endast en omröstning om att inte hålla något val, enligt Internationella olympiska kommittén.
– För den olympiska boxningen är det här en fullständig katastrof, jag vill påstå att det är en katastrof för boxning överhuvudtaget, sa Per-Axel Sjöholm, ordförande i Sveriges boxningsförbund, efter kongressen i september.
Nu har Iba, med Kremlev i täten, fattat ett beslut som väcker reaktioner.
Medan resten av världen fortsatt stänger dörren för ryska idrottare och lag med anledning av det pågående kriget i Ukraina gör Iba tvärtom – och välkomnar dem tillbaka.
”Iba:s styrelse röstade för att upphäva sitt tidigare beslut och tillåta boxare från Ryssland och Belarus att tävla vid Iba-evenemang med omedelbar verkan. Iba är övertygad om att politik inte bör ha något inflytande på sport. Därför bör alla idrottare ges lika förutsättningar”, skriver Iba i ett pressmeddelande.

Svenska boxningsförbundet: Kommer att protestera
När Per-Axel Sjöholm nås av beskedet förklarar han att det var något han misstänkt skulle hända.
– Vi har sagt absolut nej till det, men Iba har gått över de flesta gränser. Vi kan inte acceptera det. Vi kommer att protestera tillsammans med resten av länderna som är med oss, även om vi vet att vi inte kommer att få gehör för det.
Enligt Sjöholm planerar övriga nationer att komma med ett uttalande för att ta avstånd från Ibas beslut. Det kommer också att skickas till Iba.
– Vi har gjort allt vi kunnat för att påverka på ett demokratiskt sätt inuti Iba.
Tror du att Vladimir Putin kan ha med det här beslutet att göra?
– Det är ryska staten som styr alltihop, ingen tvekan om det.
Per-Axel Sjöholm avslutar:
– Det här förstår boxningen fullständigt.