Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Prinsessan Estelles succé – glädjeyra på VM-festen

Foto: PELLE T NILSSON / SPA
Foto: ANDERS WIKLUND/TT / TT NYHETSBYRÅN

Folkfest och tusentals skidentusiaster på plats.

Mitt under VM-festen i Åre dök även svenska kungafamiljen upp.

Kronprinsessan Victoria tog plats på läktaren med prins Oscar och prinsessan Estelle som var på strålande humör.

– Det är helt fantastiskt, jätteroligt att VM är i Åre, säger Kronprinsessan.

Frida Hansdotter med alpina landslagskollegor jagar VM-medaljer på hemmaplan i Åre.

Lagom till helgen väntas storpublik under världsmästerskapen som avgörs i Sverige. 

Totalt kan mellan 15 000 och 20 000 åskådare följa varje tävling. Och VM-organisationen räknar med 120 000 besökare under de två veckor då tävlingarna pågår. 

Allra störst väntas publiken bli under lördagen då störtloppet avgörs.

– Vi har haft stor förfrågan från norska fans och har utökat läktaren till lördagens tävlingar, säger Ulrika Svensson, marknadschef för VM. 

Prinsessan Estelle under damernas superkombination
Foto: ANDERS WIKLUND/TT / TT NYHETSBYRÅN
Kronprins Haakon, kronprinsessan Victoria, prins Oscar och prinsessan Estelle under damernas superkombination
Foto: ANDERS WIKLUND/TT / TT NYHETSBYRÅN
Kronprinsessan Victoria, prins Oscar, och prinsessan Estelle, under damernas superkombination
Foto: ANDERS WIKLUND/TT / TT NYHETSBYRÅN
Prins Daniel, prinsessan Estelle, prins Oscar och kronprinsessan Victoria under damernas superkombination
Foto: ANDERS WIKLUND/TT / TT NYHETSBYRÅN

Kronprinsessan på plats i Åre under VM

Men redan under fredagen tog Kronprinsessan Victoria med prins Daniel och familj plats på läktarna. Prinsessan Estelle var klädd i svensk mössa med blågula flaggor målade på kinderna och sågs vifta med en svensk flagga. Även prins Oscar tog plats på läktarna, rejält påpälsad i snöyran, med på gott humör.

Visst råder rivalitet i backarna mellan de norska och svenska alpinstjärnorna. Men på läktarna sågs Victoria och Daniel umgås med norska kronprinsen Haakon och kronprinsessan Mette-Marit och skratta tillsammans.

– Det är helt fantastiskt, jätteroligt att VM är i Åre, säger Kronprinsessan.

Kronprinsessan Victoria och prins Daniel kommer att vara på plats under fredagen samt i helgen. Kungen och drottningen kommer att närvara under totalt sex dagar, från lördag 9 februari och fram till och med 11 februari samt under avslutningshelgen.

Sveriges största medaljchanser väntar nästa helg då slalomen avgörs på dam- och herrsidan.

Följer du VM i Åre?

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.