Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Elena Fanchini död – blev 37 år

Foto: GEPA PICTURES/ ANDREAS PRANTER / GEPA PICTURES BILDBYRÅN
Foto: PONTUS LUNDAHL/TT / TT NYHETSBYRÅN

Elena Fanchini har dött. 

Den tidigare VM-silvermedaljören i störtlopp blev 37 år. 

– Det är oerhört sorgligt att Elena är borta. Mina tankar går till hennes familj och nära, säger Anja Pärson. 

Alpinvärlden har sorg. 

Elena Fanchini har vid 37 års ålder dött efter en tids sjukdom. 

Italienskan, som tog VM-silver i störtlopp 2005, dog i sitt hem i Solato.

– Hela förbundet tänker på hennes familj i den här svåra tiden, säger Flavio Roda, ordförande i det italienska vintersportsförbundet, enligt La Repubblica. 

Fanchini gjorde sin sista världscuptävling 2017 och fick avsluta karriären 2022 på grund av en tumör. 

Anja Pärsons sorg

Anja Pärson, som mötte italienskan vid ett flertal tillfällen, är i sorg efter dödsbeskedet. 

– Det var alltid full fart när Elena vara med, både på och utanför tävlingar. Hon var en fantastisk åkare på många sätt. Det var alltid full fart, även om hon inte alltid fick ihop det i backen, säger Anja Pärson. 

Pärson ställdes även mot systern Nadia. 

– Elena och hennes syster Nadia är ju några yngre än jag, men jag minns väl när de slog sig in och kom upp i världscupen, de gjorde avtryck.

– Det är oerhört sorgligt att Elena är borta nu. Mina tankar går till hennes familj och nära.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.