Simon bor i en 600 år gammal bondgård – med en touch av Marocko
Efter att ha tittat på 30 hus i trakten hittade Simon och Jeremy rätt – en gömd bondgård från 1600-talet i Lake District i nordvästra England. Huset kan bara anas från vägen, men bakom trädgårdsgrinden öppnas en helt egen värld. Och bakom ytterdörren göms en blandning av färger, mönster och antika möbler, med en svensk 1700-talstwist och en touch av Marocko.
Om det funnits ett recept på en bekväm fåtölj skulle den vara precis som det här huset: Mönstrat, färgstarkt, bekvämt och lika praktiskt som estetiskt tilltalande. När Simon Rayner och hans man Jeremy Langmead flyttade in på bondgården från 1600-talet i Lake District i nordvästra England, hade de tydliga idéer om vad de var ute efter.
Simon ville ha ett hus med en lång uppfart så att det helst inte skulle kunna ses från vägen. Jeremys önskan var att skapa en mysig lantlig tillflyktsort. De fick båda i princip vad de önskade. Huset syns bara litegrann från vägen, och när man öppnar trädgårdsgrinden känns det som att kliva in i en egen liten värld.
Är du redan prenumerant, logga in för att läsa.Logga in
Expressen Premium - Digital prenumeration
Sköna hem är nu en del av
Prenumerera på Expressen Premium för att ta del av allt vårt innehåll.
- Första veckan är gratis för alla nya prenumeranter
- Därefter är priset 89 kr/mån
- Digital tillsvidareprenumeration
- Ingen bindningstid – säg upp online när du vill