Sagoslott från medeltiden – Corazza Bildts hem i Italien
Premium Anna Maria Corazza Bildt bor i Parma i Italien på deltid – i ett slott från medeltiden.
Hennes släkt köpte Tabiano Castello redan på 1800-talet.
Följ med in i försvarsborgen från 1100-talet – med såväl vapenhall som spegelsal.
Det finns delar av det italienska landskapet som ser likadana ut i dag som de gjort i hundratals år: böljande gröna kullar och skogar som avlöser varandra, mil efter mil. Just en sådan utsikt kan avnjutas från det anrika slottet Tabiano Castello, vars historia på många sätt också är Italiens historia.
En gång låg en romersk bosättning på kullen. På ruinerna av de antika husen byggdes en försvarsborg på 1100-talet. Under medeltiden blev borgen ett slott och ett residens för den mäktiga ätten Pallavicino, som bland annat kontrollerade handeln av salt i regionen.
LÄS PREMIUM GRATIS I EN VECKA
Få tillgång till hela Expressens digitala värld.

Allt detta ingår:
- Alla artiklar på Expressen.se och i Expressen–appen
- E-tidningen – upptäck dagens Expressen och utvalda magasin
- Dela din prenumeration med upp till 3 personer
- Ingen bindningstid – säg upp när du vill
Genom att klicka på “STARTA PREMIUM” godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicyn. Av tekniska skäl kan ett belopp på 1 kr komma att reserveras på ditt konto, men betalas tillbaka inom kort.