Hemma hos smyckedesignern Emma Israelsson: ”Jag älskar klassiker och dyrgripar”
Smyckedesignern Emma Israelsson växte upp med gnosjöandan och en stark religiös tro. I dag pryder hennes smycken celebriteter över hela världen. ”Jag har alltid vetat att jag skulle driva bolag men inte på vilket sätt. Det kunde lika väl ha mynnat ut i sneakers eller inredning.” Välkommen att kika in i den vackra sekelskiftesvillan i Strängnäs!
Det var när Emma jobbade som projektledare på en varumärkesbyrå i Stockholm som tanken på ett eget smyckesmärke började gro. Hon skulle styla en plåtning men kunde omöjligt hitta de smycken hon föreställt sig.
– Jag minns att jag tänkte att, då får jag väl designa egna. Och så blev det, säger Emma som hann flytta till Kalifornien när företaget väl lanserades.
Är du redan prenumerant, logga in för att läsa. Logga in
Expressen Premium - Digital prenumeration
Sköna hem är nu en del av
Prenumerera på Expressen Premium för att ta del av allt vårt innehåll.