Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ullis har gjort semlan för alla som älskar lakrits: "Idén kom från dödskallegodiset"

Först kom prinsessemlan. Nu är lakrits och hallon-semlan här!

– Idén kom från dödskallegodiset med hallon och lakrits, säger Ullis Hansson som var med och tog fram succésemlan.

Det är en Ica Odenhallen i Östersund som skapat den nya semlan med de annorlunda smakerna lakrits och hallon.

Hemligheten är att blanda lakritsflarn i grädden och byta ut den traditionella mandelmassan mot hallonsylt.

– Vi har gjort den tillsammans här i butiken, säger Ullis Hansson, försäljningschef på Ica Odenhallen. Det startade med att chefen Magnus Bardosen tyckte vi skulle testa lakrits och hallon, sen testade vi oss fram.

Det tog några försök innan de kom fram till den rätta mixen av smakerna från dödskallegodiset. Och resultatet var lyckat.