Under helgen har ett rejält högtryck dragit in över Sverige från Atlanten och prognoserna har varit att det kommer bli soligt, molnfritt och varmt i stora delar av landet.
Nu är det konstaterat att Atlantvärmen har levt upp till de höga förväntningarna.
Årets varmaste dag – två dagar i rad
Säsongens högsta temperaturer uppmättes på flera håll under lördagen – och det är redan bekräftat att söndagen bjuder på nya värmerekord.
Gårdagens värmerekord, 14,8 grader, uppmättes i Delsbo i Hälsingland.
– De högsta temperaturerna låg från norra Uppland och upp längs södra norrlandskusten, också i dag är det trakterna kring Gästrikland och Hälsingland där det kommer bli som varmast, säger Johan Groth, meteorolog på väderinstitutet Storm.
Men redan vid lunchtid på söndagen hade säsongsrekordet slagits.
– Vi ett ställe som har slagit det, med 15 grader i Åmot i Gästrikland. Men jag kan garantera att vi kommer få ännu högre temperaturer på flera ställen.
Ljusare tider framöver
Men söndagen bjuder inte bara på sol och värme, utan markerar också ett efterlängtat slut på vintermörkret och början på ljusare dagar.
I dag sker nämligen vårdagjämningen – vilket innebär att från och med klockan 16.30 i eftermiddag kommer dagen vara längre än natten i Sverige, skriver TT.
– Den exakta tiden för vårdagjämningen beror på hur jordaxeln är vinklad. Det är precis mitt emellan vinter- och sommarsolståndet, säger Emma Härenstam, meteorolog på SMHI, till TT.
Atlantvärmen drar vidare – men solen stannar
Nu drar Atlantvärmen vidare. Men stora delar av landet kan ändå se fram emot fint vårväder den kommande veckan.
– Det ser ut att bli fortsatt soligt väder åtminstone i södra Sverige, och i morgon är det soligt i hela landet. Men nu passerar den här mildaste luften så det kommer bli några grader kallare, säger Johan Groth.