På onsdagen presenterade regeringen åtgärder för att ersätta elkonsumenterna för de exceptionellt höga elräkningarna som kommit efter en kall december med elpriser långt över det normala.
För de hushåll som konsumerar över 2 000 kilowattimmar el per månad kan stödet bli som mest 6 000 kronor. För de som konsumerar mindre blir ersättningen lägre.
Vill se slopad elskatt
Även oppositionen är kritisk. Moderaterna och Liberalerna vill se någon form av slopad elskatt – som ska sänkas retroaktivt.
Det förslag regeringen går fram med nu kallar Arman Teimouri, Liberalernas energi- och näringspolitiske talesperson, för valfläsk.
– Hade man verkligen velat hjälpa de utsatta – unga, pensionärer, egenföretagare och ensamstående – så hade man sänkt elskatten för alla.
Regerings förslag når 1,8 miljoner hushåll, ungefär en tredjedel. Sänkt elskatt hade nått alla 4,8 hushåll, menar Teimouri
Khashayar Farmanbar delar inte resonemanget. Han säger i ”Morgonstudion” att det finns flera skäl till att regeringen inte valt att gå på oppositionens förslag.
– Hade vi gjort som högern föreslår hade de som fått mest ersättning tillbaka hade varit de som bor i väldigt stora villor och som har väldigt stor förbrukning eftersom de hade legat i topp.
I stället har regeringen valt att sätta ett tak för när man får som mest ersättning – så att även de med mindre förbrukning får del av pengarna.
– Oavsett om man har en högre förbrukning så får man inte mer än tak-beloppet. Det gör att det blir mer pengar över till de som faktiskt behöver det. Det här är en fördelningspolitisk klok lösning, säger energiministern.
Inte en möjlig lösning enligt ministern
Ytterligare en orsak är enligt regeringen att det har varit prioriterat att snabbt få ett system på plats för att hushållen snabbare ska få del av ersättningen.
”En lösning som bygger på kostnaden skulle ta längre tid att få plats och vara svårare att administrera. En kompensation som bygger på elförbrukning kommer i många fall också träffa de som har en hög kostnad för elen”, skriver regeringen på sin hemsida.
– Sedan måste man också förhålla sig till befintlig lagstiftning. Det är inte praktiskt möjligt att i efterhand justera tillfälliga skattesänkningar på enskilda produkter så som el, säger Khashayar Farmanbar.
Arman Teimouri håller inte med.
– Givetvis är det praktiskt möjligt. Regeringen och riksdagen är ofta väldigt kreativa i sina lösningar. Det finns möjligheter att göra detta och det är så man måste arbeta. Man måste dessutom ha långsiktiga lösningar, inte den här typen av panikåtgärder som regeringen presenterar.