I de senaste inlagorna till rätten, från prinsens juridiska stab, framgår att prins Andrew hävdar att Virginia Giuffres anklagelser är ”ett försök av henne att mörka sin egen medverkan i Epsteins trafficking, där hon har rekryterat unga kvinnor (varav minst en 14-årig flicka) till att bli sexpartners med Epstein”, rapporterar The Sun.
38-årige Virginia Giuffre anklagar prinsen för tre våldtäkter som begicks när hon var 17. Enligt anklagelserna inträffade övergreppen i Ghislaine Maxwells bostad i London.
Maxwell dömdes nyligen för sin delaktighet i att rekrytera flickor som hennes ex och nära vän, miljardären Jeffrey Epstein, sen utnyttjade sexuellt.
Prinsen hävdade vidare i inlagan att detta bara är inbillning.
”Giuffre kan lida av falska minnen, detta med anledning av att hennes redogörelser för hennes tid hos Epstein, men också om när de påstådda övergreppen inträffat, varierat under årens lopp.”
Hans juridiska stab vill nu att Virginia Giuffres make och psykolog ska tvingas vittna i rättegången.
Försöker förlika
Prins Andrew har sedan tidigare försökt få fallet, som nu drivs privat av Giuffre, nedlagt, men fått den idén nedskjuten av domaren. Han har också fråntagits alla sina kungliga och militära titlar – vilket meddelades efter att domaren bestämt att prins Andrew kommer tvingas infinna sig i rätten.
Enligt The Sun försöker nu prins Andrew att förlika med Virginia Giuffre. Tidningen menar att de belopp som diskuteras ligger på motsvarande 120 miljoner kronor.