Det är Dagens Industri som kartlagt Margot Wallströms ekonomi .
Enligt tidningen tjänade Margot Wallström hela 19 miljoner efter skatt, under sina tio år som EU-kommissionär. Dessutom väntar lika många miljoner efter skatt i pensionsutbetalningar, beräknat på att hon lever till 85 års ålder.
Hon fick också 4,5 miljoner kronor efter skatt i övergångsersättning, skriver tidningen.
Under fredagen har Wallström fått kritik för att hon under sin tid som EU-kommissionär inte frivilligt betalade mer än den låga EU-skatten, precis som hennes svenska partivänner i EU-parlamentet gör. Kritiken framfördes i en debattartikel i Svensk Tidskrift som sedan spreds mycket i sociala medier.
– Det finns olika regelverk för EU-kommissionärer och EU-parlamentariker. Som EU-kommissionär är man en tjänsteman som betalar EU-skatt. Det regelverket har Margot följt, säger Wallströms pressekreterare John Zanchi.
Rekryterades till Postkodlotteriet
Margot Wallström har också tagit lukrativa styrelseuppdrag.
Lönen för att sitta i Ica-gruppens styrelse var 350 000 kronor.
Våren 2013 rekryterades Margot Wallström som projektdirektör av Svenska Postkodlotteriet, en tjänst hon lämnade vid midsommar i år.
Lotteriet har kritiserats sedan det framkommit att endast en tredjedel av intäkterna delas ut till välgörenhet.
När Margot Wallström i april i år öppnade för en comebacki politiken kunde Expressen berätta att uppdraget gjort henne "omöjlig som minister", enligt uppgiftslämnare nära Stefan Löfven.
– Hon borde tackat nej till det uppdraget. Då hade läget varit annorlunda, sa en källa då.
Ville inte kommentera lön
Själv ville hon inte kommentera vilken lön uppdraget gav henne.
– Jag är en konsult åt dem. Jag tycker inte att någon har med det att göra. Det är inte skattepengar vi pratar om här. Det är inte viktigt i sammanhanget.
2011 avslöjade Dagens Nyheter att Margot Wallströms toppjobb inom FN betalades av svenska skattebetalare.
När Margot Wallström 2010 fick jobbet, som organets särskilda representant för att bevaka kvinnors utsatta situation i krig och andra konflikter, fanns inga pengar budgeterade. Kort innan den prestigefyllda utnämningen skänkte det svenska biståndsorganet Sida 42 miljoner kronor till en FN-fond – kopplad till tjänsten.
Pengarna var öronmärkta att gå till kvinnor som utsatts för sexuellt våld. Men i stället gick en del till löner, skrev Dagens Nyheter då. Enligt tidningen fick Margot Wallström mellan 71 000 och 80 000 kronor efter skatt.