Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Hon startade protesten

Vi bevakar de största händelserna och sänder live varje dag.
Felicias besvikelse var stor när det visade sig att Sverigedemokraterna hade kommit in i riksdagen.
Foto: Privat

Klockan 18 i kväll anordnas en demonstration mot Sverigedemokraterna på Sergels torg i centrala Stockholm. 

17-åriga Felicia Margineanu från Sollentuna ligger bakom arrangemanget. 

- Vi vill visa att vi inte vill ha rasism i riksdagen, säger hon.

På söndagskvällen följde Felicia Margineanu och en av hennes kompisar valet. Besvikelsen var stor när det visade sig att Sverigedemokraterna hade kommit in i riksdagen. När de gick in på Facebook tyckte många likadant. Därför bestämde de sig för att anordna en demonstration.

 – Vi samlas för att visa på att vi är mångkulturellt samhälle. Efter skandalen som hände i går kväll försöker vi vara lite positiva. Vi vill visa att vi inte accepterar rasism. Vi vill inte ha något sådant i riksdagen, säger Felicia Margineanu.

 Hon betonar att demonstrationen är fredlig.

 – Det kommer att vara en lugn demonstration. Vi ska bara sprida lite glädje. 

 Vid 16-tiden hade över 5 000 personer angivit på Facebook att de kommer att delta i demonstrationen.

Polis på plats

 Demonstrationen har fått tillstånd av polisen.

 – De har tillstånd att stå på Sergels torg mellan klockan 18 och 19. Vid den här typen av demonstrationer finns normalt sett poliser på plats, säger Paul Sammerstedt på polisens tillståndsenhet.